Neden İki Taraflı İşitme Cihazı Kullanmalıyım ?

Neden İki Taraflı İşitme Cihazı Kullanmalıyım ?

Neden İki Taraflı İşitme Cihazı Kullanmalıyım? İşitme kaybının tedavisi, bireylerin yaşam kalitesini arttırmanın yanı sıra kognitif (bilişsel) becerilerin işitme kaybı sebebiyle azalmasının önüne geçer. Seslerin beyne yeteri kadar iletilmemesi sesleri tanımlamakta güçlüğe yol açmaktadır. Bunun sonucunda bireyler ‘‘duyuyorum ama anlamıyorum’’ problemiyle karşılaşmaktadır. Hem anlamakta güçlük çekmek hem de unutkanlığın artması işitme kaybının en önemli etkilerindendir. Tam olarak bu noktada bireyler yaşam kalitesindeki azalmayı belirgin bir şekilde hissederler. Dünya Sağlık Örgütü ise bu bağlamda yapılan sağlık alanındaki araştırmalar ile bireylerin sağlık problemlerinin yaşam kalitesi üzerindeki etkilerini önemsemektedir.

Normal işiten bireyler iki kulak sayesinde en temelde hem gürültülü arka planda konuşmaları daha kolay anlarlar hem de sesin hangi taraftan geldiğini belirlemekte güçlük çekmezler. Bu iki en temel fonksiyon bir kulakta işitme kaybı olduğunda veya tek kulakta total kayıp olması durumunda tam olarak yerine getirilemez.

Bu bilimsel bilgiler iki taraflı işitme cihazı kullanmanın önemini belirgin bir şekilde göstermektedir. Yapılan çalışmalar da çift taraflı işitme cihazı kullanan hastaların tek taraflı kullananlara göre daha normal işitsel işlevle hayatlarını sürdürdüğünü ve yaşam kalitelerini arttırdığını kanıtlamaktadır. Neden iki taraflı işitme cihazı kullanmalıyım ?

Özetle iki taraflı işitme cihazı kullanmanın olası faydaları şunlardır;

  • En önemli faydası gürültüde konuşmayı anlamayı kolaylaştırması,
  • Sesin yönünü algılamada kolaylık (lokalizasyon) sağlaması,
  • Sesleri daha gür algılama sağlaması,
  • Bir kulakta enfeksiyon veya bir cihazda arıza olması durumunda diğer cihazla bir süre işitmeyi tek taraflı sağlaması,
  • Başın gölge etkisini telafi etmesi,
  • Seslerin dengeli bir şekilde duyulmasını sağlaması.

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Mesaj Gönder
Merhaba, İşitme Klinik olarak size yardımcı olmak için buradayız. Mesaj gönder butonuna tıklayarak hemen bize ulaşın.