Kaç Çeşit İşitme Cihazı Var ?

Kaç Çeşit İşitme Cihazı Var ?

İşitme cihazları, farklı tasarım, şekil ve işlevlere sahip birçok çeşitte mevcuttur. İşitme cihazlarının genel olarak dört ana kategorisi vardır:

  • Kulak Arkası (BTE- Behind The Ear) İşitme Cihazları: Bu tip cihazlar, kulak arkasına takılır ve kulak kanalına hortum ve kalıp aracılığıyla ses aktarımı yapar. BTE cihazlar, farklı işitme kaybı derecelerine ve yaş gruplarına uygun olarak çeşitli boyutlarda ve renklerde gelir.
  • Kulak İçi (ITE- In The Ear) İşitme Cihazları: Bu tip cihazlar, dış kulak kanalına yerleştirilen özel olarak şekillendirilmiş bir kasa içerisinde tüm bileşenleri barındırır. ITE cihazlar, kullanıcının kulak şekline uygun olarak özel olarak üretilir ve daha gizli bir görünüm sağlar.
  • Kanal İçi (ITC-In The Canal) ve Tamamiyle Kanal İçi (CIC- Completely In Canal) İşitme Cihazları: Bu tip cihazlar, daha küçük ve daha gizli bir tasarıma sahiptir. ITC cihazları, dış kulağın iç kısmına yerleştirilirken, CIC cihazları tamamen kulak kanalına yerleştirilir. Bu cihazlar genellikle hafif veya orta derecede işitme kaybı olan kişiler için uygundur.
  • Kulak İçi (ITE- In The Ear) İşitme Cihazları: Bu tip cihazlar, dış kulağın üzerine veya arkasına yerleştirilen bir kasa içerisindeki bileşenlerle birlikte gelir. Genellikle işitme kaybı orta ileri veya ileri düzeyde olan kişiler için tercih edilirler. Ancak bu tip kayıplarda işitme uzmanları tarafından önerilen kulak arkası işitme cihazı kullanılması verim alma konusundan daha iyi olacaktır.

 

İşitme uzmanınız işitme kaybınız ve bireysel ihtiyaçlarınız dikkate alınarak size en uygun işitme cihazı türünü belirlemenize yardımcı olabilir.

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Mesaj Gönder
Merhaba, İşitme Klinik olarak size yardımcı olmak için buradayız. Mesaj gönder butonuna tıklayarak hemen bize ulaşın.