İşitme Cihazı Fiyatları

İşitme Cihazı Fiyatları

İşitme cihazı fiyatları kalıcı işitme kaybı tanısı alan bireylerin en çok merak ettiği konuların başında yer almaktadır.

     İşitme kaybı şüphesiyle hastanelerin KBB bölümüne başvuran bireylere eğer gerek görülürse işitme testi yapılır. Bu testin sonucuna göre eğer işitme kaybı medikal veya cerrahi yolla düzeltilemez ise kalıcı işitme kaybı teşhisi konuşur. Ardından işitme cihazı raporu ve reçetesi çıkan hastalar işitme cihazı markaları ve fiyatları hakkında araştırmalara başlar.

     Fiyatlar işitme kaybının tipine, derecesine ve konfigürasyonuna bağlı değişebileceği gibi cihazların teknik ve teknolojik özelliklerine, markasına ve modeline bağlı olarak da değişiklik gösterebilmektedir.

     İşitme cihazı fiyatları, 2023 yılında birçok parametreye bağlı olarak değişiklik göstermektedir. Cihazların fiyat aralığı ise 4.000 tl ile 32.000 tl aralığında değişiklik göstermektedir.

     SGK işitme cihazı ödemesi 2023 yılında arttırılmıştır. Bu ödemelerin artması hastaların alım gücünü bir miktar desteklemiştir. SGK katkı payı bireyin şartları sağlaması halinde 5 yılda bir verilmektedir.

Fiyatlar Neye Göre Farklılık Gösterir? 

     Cihazların hem teknolojik hem de teknik özelliklerine göre fiyatlar değişmektedir. Cihaz seçiminde işitme kaybı ve anlama skoru büyük önem arz etmektedir. Duyuyorum ama anlamıyorum şikayetiyle gelen hastaların anlama skoru da düşükse iyi bir cihaz seçimi kaçınılmazdır.

     Teknolojinin gelişmesiyle birlikte işitme cihazlarında yapay zeka ve bluetooth teknolojileri de kullanılmaya başlanmıştır. Telefon görüşmelerini direkt işitme cihazı üzerinden yapıyor olmak kullanıcılar için büyük kolaylık sağlıyor. Fiziki özellikler içerisinde de işitme cihazının su geçirmeme ve şarj edilebilir olması da fiyatı arttıran özellikler arasındadır.

Kulak İçi İşitme Cihazı Fiyatları

     Bu tür cihazların birden fazla boyutta ve teknolojide olanları mevcuttur. Genellikle estetik kaygısı olan bireylerin tercih ettiği ve küçük boyuttaki cihazlardır.

    Diğer cihazlardaki gibi yazılım, donanım ve teknolojik özellikler göre kulak içi cihaz fiyatları değişmektedir.

Görünmeyen İşitme Cihazı Fiyatları

     İşitme uzmanları tarafından önerilmese de görünmeyen işitme cihazları hastakların ısrarıyla mecburen düşünülmektedir. Ancak bu durumda da hastanın işitme kaybı ayırt etme skorları bu tarz cihazları kullanmaya uygun olmalıdır. Kulak arkası cihazlarla fiyat aralığı hemen hemen aynı aralıkta olan bu cihazların ten rengi olanları ve şeffaf olanları mevcuttur.

Uzm. Ody. Hasan ÇOBAN

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Mesaj Gönder
Merhaba, İşitme Klinik olarak size yardımcı olmak için buradayız. Mesaj gönder butonuna tıklayarak hemen bize ulaşın.