İşitme Cihazı Devlet Desteği Ne Kadar ?

İşitme Cihazı Devlet Desteği Ne Kadar ?

İşitme cihazı devlet desteği, ülkeden ülkeye farklılık gösterebilmektedir. Birçok ülkede, işitme cihazı maliyetinin bir kısmının veya tamamının devlet tarafından karşılandığı sağlık sigortası veya sosyal yardım programları bulunmaktadır. Ancak, destek miktarı ve kapsamı ülkeden ülkeye ve programdan programa değişebilmektedir.

Örneğin, bazı ülkelerde, işitme cihazı maliyetinin belirli bir yüzdesi, gelir düzeyine veya işitme kaybının derecesine bağlı olarak devlet tarafından karşılanabilir. Bazı ülkelerde ise işitme cihazları tamamen ücretsiz veya büyük ölçüde finanse edilebilmesi mümkündür. Bu destekler genellikle sağlık sistemleri veya sosyal hizmetlerin bir parçası olarak sunulur.

Ülkemizde ise devletin işitme cihazı katkı payı belirli periyotlarla güncellenmektedir. Önceki yıllarda devlet işitme cihazı ödemesini hastaya yaparken son yıllarda ödemeyi işitme cihazı merkezlerine yapmaktadır. İşitme kaybı olan birey bir işitme cihazı merkezine giderek işitme uzmanı tarafından uygun görülen cihazı dener. Ardından rahat ettiği cihazın fiyatı üzerinden işitme cihazı devlet katkısı düşülür ve merkeze ödemesini yaparak cihazı teslim alabilir.
2023 yılında işitme cihazı devlet desteği ise aşağıdaki tabloda kriterlere uygun olarak sıralanmıştır.

İşitme cihazı satın almayı düşünüyorsanız, işitme uzmanımız size bu konuda bilgi sağlayabilir ve yardımcı olabilir.

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Mesaj Gönder
Merhaba, İşitme Klinik olarak size yardımcı olmak için buradayız. Mesaj gönder butonuna tıklayarak hemen bize ulaşın.