Hiç Duymayan Kulağa İşitme Cihazı Olur Mu?

İşitme cihazları, hiç duymayan bir kulağa yardımcı olmak için uygun değildir. İşitme cihazları, işitme kaybı olan bireylerin işitme yeteneğini artırmak veya kaybolan işitme seviyelerini telafi etmek amacıyla kullanılır. Ancak tamamen işitme kaybı yaşayan bir kulağa takılan işitme cihazı, işitme sağlayamaz çünkü işitme işlemi için gerekli olan işitme sinirlerinin işlev görmesi gerekmektedir.
Ancak ileri veya çok ileri derecedeki sensörinöral işitme kayıplı bireylerde işitmeyi sağlamak amacıyla kullanılan teknoloji, koklear implantlardır. Koklear implantlar, işitme sinirlerine elektriksel uyarılar göndererek işitme sürecini taklit ederler. Bu implantlar, iç kulakta doğrudan yerleştirilen bir cihazdır ve işitme yeteneği olmayan bireylere bir tür işitme deneyimi sağlamayı amaçlar.
Koklear implantlar, işitme kaybı çok ciddi düzeyde olan bireyler için bir seçenek olabilir. Ancak koklear implant uygulaması karmaşık bir cerrahi işlemdir ve adayların belirli kriterleri karşılaması gerekmektedir. Koklear implantlar hakkında daha fazla bilgi almak ve değerlendirme için bir uzmana başvurmanız önerilir.

Bir yanıt yazın

Mustafa Kemal Mah. Şehit Öğretmen Şenay Aybüke Yalçın Cad. No:31/7 Çankaya/Ankara (Kentpark-Cepa AVM arkası)

Hızlı Erişim
Bizi Takip Edin

© 2024 · Klinik İşitme. Tüm hakları saklıdır.