Etiket: pediatrik odyoloji

Anasayfa » pediatrik odyoloji
Pediatrik Grupta İşitme Testleri
Yazı

Pediatrik Grupta İşitme Testleri

Pediatrik grupta işitme testleri yapılırken alanında uzman kişilerden destek alınmalıdır. Yetişkin gruba uygulanan objektif işitme testleri (saf ses odyometri testi), çocuklara ne yazık ki objektif bir şekilde uygulanamamaktadır. Bunun nedeni çocukların beş yaşına kadar testi anlayamaması, teste koordine olamaması veya teste doğru bir şekilde yanıt verememesidir yani kısaca bunun için yeterli olmamalarıdır. Bu yüzden de çocuğun yaşına ve gelişim basamaklarına uygun olacak şekilde, işitmenin gözlemlenip tahmin edilebileceği testler bulunmaktadır. Ancak çocuğun yaşı göz önüne alınırken takvim yaşı değil; bilişsel yaşı dikkate alınır. Uygulanan testler çocuğun işitmesini subjektif olarak ölçen testlerdir.

Ulusal İşitme Tarama Programları
Yazı

Ulusal İşitme Tarama Programları

Yenidoğan işitme taramasının amacı, erken tanı ve erken müdahale ile bebekte oluşan doğumsal işitme kaybının, bebeğin gelişim alanlarına olumsuz etkisini en aza indirgemektir. Bu tarama tüm bebekleri doğumdan sonra, hastaneden taburcu olmadan önce fizyolojik bir yöntemle (t-ABR, t-TEOAE) taramayı içerir. Eğer bebek herhangi bir durumdan dolayı taburcu olmadan önce taramaya girememişse ilk 1 ay içinde fizyolojik bir yöntemle taramaya tabi tutulmalıdır. İlk taramada bir kulaktan bile kalsa bebeklere, bebeğin ilk 1. ayı içinde her iki kulağa da tekrardan test yapılmalıdır. Taramadan kalan bebekler 1 aylık olduklarında tanısal değerlendirme için referans merkezine yönlendirilmelidir. Sonuç olarak bebeğin yaşamının ilk 1 ayı içinde tarama testleri (tekrarlarıyla birlikte) tamamlanmış olmalıdır.

Kulak Tüpü Nedir ?
Yazı

Kulak Tüpü Nedir ?

İşitme kaybına neden olan pek çok unsur bulunur. Bunlardan kulakta sıvı birikmesi özellikle çocukluk çağında işitme kaybı problemlerinin başında gelmektedir. Erken teşhis ile kulak zarına tüp takılması sorunu büyümeden çözmektedir. Kulak tüpü, KBB uzmanı tarafından kulak zarının belirli kısmına yapılan işlemle yerleştirilen silindir şeklinde, küçük ve ortasında kanalı (lümeni) olan cisimlerdir. Kulak tüpü sayesinde orta kulağa hava geçişi sağlanır. Metal, teflon, plastik gibi çeşitli materyallerden yapılmış olan kulak tüpleri de vardır. Parasantez adı verilen uygulama ile işlem yapılır. Mikroskop yardımı ile kulak zarında cerrahi işlemle belirli bölgeye çizik atılır. Kulak zarında bilinçli çizilen bölgeden orta kulaktaki sıvı çekilir. Orta kulaktan dış kulağa doğru açılan ve özel aletlerle yerleştirilen tüp tam bir şekilde oturduktan sonra işlem sonlandırılır. İşitmeyi belirli ölçüde daha iyi hale getiren ve otit sonucu oluşan ağrıyı hafifleten bu işlem sonucunda hastanın kulağında hissedilen bir değişiklik oluşturmaz. Çocuk hastalarda orta kulakta meydana gelen bu problemin tekrarlamaması için genellikle geniz eti de alınır.

Mesaj Gönder
Merhaba, İşitme Klinik olarak size yardımcı olmak için buradayız. Mesaj gönder butonuna tıklayarak hemen bize ulaşın.