Etiket: pediatrik işitme cihazı

Anasayfa » pediatrik işitme cihazı
İşitme Cihazı Nedir? Ne İşe Yarar?
Yazı

İşitme Cihazı Nedir? Ne İşe Yarar?

İşitme kaybı, dünya çapında milyonlarca insanı etkileyen yaygın bir durumdur. İşitme kaybından muzdarip olanlar için işitme cihazları, daha net duymalarına ve yaşam kalitelerini artırmalarına yardımcı olmak için hayati bir araç olabilir. İşitme cihazı, sesi yükseltmek için kulağın içine veya arkasına takılan küçük bir elektronik cihazdır. . Bir mikrofon, bir amplifikatör ve bir hoparlörden oluşur. Mikrofon ortamdan ses dalgalarını alır ve elektrik sinyallerine dönüştürür. Amplifikatör daha sonra elektrik sinyallerinin gücünü arttırır ve hoparlör bunları kulak kanalına gönderilen ses dalgalarına geri dönüştürür. İşitme cihazları ve türleri konusuna gelecek olursak; kulak arkası, kulak içi ve tamamen kanal içi dahil olmak üzere çeşitli tip ve tarzlarda gelir.

Dış Kulak Yolu Enfeksiyonları
Yazı

Dış Kulak Yolu Enfeksiyonları

Dış kulak yolu enfeksiyonları KBB hastalıkları arasında yer almaktadır. Kulak rahatsızlıklarında en sık rastladığımız dış kulak iltihabı, genellikle yaz aylarında havuz, deniz gibi pis sulardan geçen bakteriler ya da mantarlardan dolayı oluşmaktadır. Dış kulak iltihabı, özellikle sıcak ve rutubetli bölgelerde daha çok karşılaşılan bir hastalıktır. Hastada şiddetli baş ağrısı, ateş, kulak kanalında daralma nedeniyle işitme kaybı bazen de kulak akıntısı şeklinde kendini göstermektedir. Eğer erken dönemde tedavi edilmez ise vücudun diğer bölgelerine de yayılma yapabilmektedir. Başlangıçta hafif belirtiler göstermekle birlikte ilerleyen sürelerde artarak devam eder. Belirtiler hastalığın derecesine göre hafif, orta, ileri şeklinde sıralanmaktadır.

Kulak Kiri Nedir?
Yazı

Kulak Kiri Nedir?

Kulak kiri nedir ? Bilimsel olarak serümen buşon olarak tanımlanan kulak kiri, vücudun kendi salgıladığı doğal bir maddedir. Kulağı toz, virüs gibi yabancı maddelerden koruma görevini üstlenir. Kulak kiri aynı zamanda kulak zarını da korumaktadır. Kulak kanalının en dış kısmında, kulak kepçesi ve kulak zarı arasında bulunan bölgede salgılanmaktadır. Kulak kiri, cilt altında bulunan salgı bezleri tarafından üretilir. Dışarıdan kulak içine giren toz, kir vs. salgıya yapışıp kuruyarak kulak kepçesine doğru atılmaktadır. Kulağı korumakla görevli olan buşon, halk arasında kir olarak bilinse de aslında bir kir değildir.

Çocuklarda Geniz Eti
Yazı

Çocuklarda Geniz Eti

Çocuklarda geniz eti problemiyle sıklıkla karşılaşılmaktadır. Pediatrik grupta geniz eti büyümesi; çocuğun fiziksel gelişimini olumsuz etkileyen ve tedavisi (tedavi edilebilen) olan bir hastalıktır. Geniz eti; tıp dilinde adenoid vejetasyon olarak tanımlanmaktadır. Geniz eti; burun boşluğunun arkasında ve boğaz arasına yerleşen süngerimsi yapılardır. Geniz etinin görevi solunum ile vücuda giren zararlı bakterileri ve virüsleri yakalayarak bağışıklık sistemini güçlendiren antikorlar üretmektir. Fakat sık sık hastalanmanın sonucunda geniz eti büyür ve vücuda faydası değil zararı olmaktadır.  Geniz eti farklı durumlarda büyür ve çocuklarda bazı belirtiler ile karşımıza çıkar.

İşitme Kaybı
Yazı

İşitme Kaybı

İşitme kaybı, tipi, derecesi ve konfigürasyonuna bağlı olarak sınıflandırılmaktadır. Çocuklarda işitme kayıplarının erken tanı ve tedavisi dil ve konuşma gelişimi açısından büyük önem taşımaktadır. Yetişkinlerde ise yaşam kalitesini önemli ölçüde etkileyebilmektedir. İşitme Kaybı Tipleri İşitme kaybı işitsel sistemin etkilenen bölümüne bağlı olarak sınıflandırılır. İletim tipi işitme kaybı Sensörinöral işitme kaybı Mikst tip işitme kaybı İletim...

Ankara İşitme Merkezleri
Yazı

Ankara İşitme Merkezleri

İşitme kaybı, dünyadaki milyonlarca insan için sinir bozucu ve izole edici bir deneyim olabilir. Neyse ki, teknolojideki gelişmeler ve uzman işitme bakımının mevcudiyeti ile işitme kaybından muzdarip olanlar rahatlama bulabilir ve yaşam kalitelerini yeniden kazanabilirler. Ankara’da güvenilir ve etkili bir işitme merkezi arıyorsanız, doğru yere geldiniz. Ankara İşitme Merkezleri, her yaştan hastanın ihtiyaçlarını karşılamak için...

İşitme Cihazı
Yazı

İşitme Cihazı

İşitme cihazları çevreden gelen sesleri amplifiye ederek yani seslerin şiddetini arttırarak işitme kayıplı bireylerin daha rahat işitmesini sağlayan aletlerdir.Hastanelerin Kulak Burun Boğaz (KBB) bölümünde muayene olduktan sonra ve odyolojik değerlendirmelerin ardından işitme kaybı tanısı alan hastaların işitme kaybının kalıcı olduğu ve ilaç veya ameliyat ile düzelme ihtimalinin olmaması durumunda işitme cihazı kullanması önerilir. Ameliyat açısından riskli bulunan bireyler ise ameliyatla işitmesinin daha iyi hale geleceği öngörülse bile risk sebebiyle işitme cihazı kullanması önerilir.

Çocuklarda Orta Kulak İltihabı
Yazı

Çocuklarda Orta Kulak İltihabı

Pediatrik grupta orta kulak iltihabı genellikle orta kulak enfeksiyonu veya otit olarak bilinmektedir. Ayrıca çocuklarda görülmesinin yanı sıra yaş ve cinsiyet fark etmeksizin yetişkinlerde de görülebilmektedir. En sık 6-24 aylık bebeklerde görülür ve 5 yaştan sonra görülme sıklığı giderek azalır. Bebekleri huzursuz eden bu durum nadiren de olsa kendiliğinden geçebilir. Diğer bir yandan uzun sürmesi ve kendiliğinden iyileşme olmaması halinde kulakta ağrının yoğunlaşması ve kulak zarında delinmeye yol açabilir. KBB hekimi eğer uygun görürse antibiyotik tedavisine başlanır ve iyileşme genellikle birkaç gün içinde gerçekleşir ve antibiyotik tamamen bitirilerek tedavi tamamlanır. Genel bir tanımlama yapacak olursak, orta kulak iltihabı yani otitis media kulak zarından sonra gelen kısım olan çekiç, örs ve üzengi adı verilen kemikçiklerin yer aldığı ve titreştiği kısımda meydana gelen iltihaplanma durumudur. En sık görülen grup ise pediatrik gruptur.

Çocuklarda İşitme Kaybı
Yazı

Çocuklarda İşitme Kaybı

Konuşmanın öğrenilmesi için ek olarak herhangi bir sağlık problemi olmaması durumunda en önemli unsur işitmedir. Tipi, derecesi ve konfigürasyonu fark etmeksizin işitme kaybı çocukların konuşmasını ve dil gelişimini doğrudan etkiler. Buna bağlı olarak sosyal, akademik ve duygusal problemleri de beraberinde getirir. Dil ve konuşma gelişiminin sağlıklı bir şekilde olması için işitmenin normal sınırlarda olması gerekmektedir. Konuşmanın olumsuz etkilenmesi ise işitme kaybının derecesi ile doğru orantılıdır. Dolayısıyla hafif dereceli bir kayıp bile çocuğun dil ve konuşma gelişimini olumsuz etkileyebilir. Dil gelişiminin en önemli dönemi 0-4 yaş aralığıdır. Hem konuşmayı hem de dili öğrenen yetişkin bireyler işitme kaybı yaşasalar bile duymadıkları kısımları tahmin ederek bir süre idare edebilirler. Ancak çocukların çevredeki sesleri çok net ve anlaşılır duymaları gerekmektedir. Bu nedenle eğer pediatrik grupta işitme kaybı mevcutsa hızlı aksiyon alınmalı ve pediatrik işitme cihazı uygulamasında bu alanda uzman odyologlardan destek alınmalıdır.

İşitsel Rehabilitasyon
Yazı

İşitsel Rehabilitasyon

Rehabilitasyon kelimesi ingilizce kökenli ‘ability’ sözcüğünden gelmektedir. Yetenek, güç, fonksiyon gibi anlamlara gelen bu kelimenin önüne gelen ‘re’ eki ise yeniden kazandırma anlamı taşımaktadır. Rehabilitasyon kelimesi çok geniş bir kullanım alanına sahip olmakla birlikte bu yazımızda “İşitsel Rehabilitasyon” konusunu ele alacağız. Tüm rehabilitasyon alanlarında amaç bireyde mevcut olan anatomik veya fizyolojik problemlerin günlük yaşantısına etkisini en aza indirmek ve var olan becerilerini güçlendirmektir. Kaybedilen bir becerinin geri kazanımında gerekli medikal ya da cerrahi müdahaleler yapıldıktan sonra rehabilitasyon aşaması oldukça önemlidir. Örneğin bir kaza sonucu ayağı sakatlanan birey için öncelikle ortopedi doktorunun yaralanma veya kırığa müdahale etmesi, iyileştirmesi beklenir. Ardından ise bir fizyoterapistin verdiği rehabilitasyon eğitimi ile kişi normal yürüme fonksiyonunu tekrar kazanmaya çalışır. Kısaca doktor iyileştirir, fizyoterapist çalıştırır diyebiliriz.

  • 1
  • 2
Mesaj Gönder
Merhaba, İşitme Klinik olarak size yardımcı olmak için buradayız. Mesaj gönder butonuna tıklayarak hemen bize ulaşın.