Etiket: işitme kaybı

Anasayfa » işitme kaybı
Timpanoplasti (Kulak Zarı ve Orta Kulak Ameliyatı)
Yazı

Timpanoplasti (Kulak Zarı ve Orta Kulak Ameliyatı)

Timpanoplasti, kulak zarı perforasyonlarında yani delinmesinde ve/veya orta kulak patolojilerinde tercih edilen bir kulak ameliyatıdır. Özetle işitme sisteminin işleyişini bozan orta kulak iltihapları veya travma sonrası kulak zarında meydana gelen hasar onarılır. Bazen de iltihaba bağlı olarak kemikçiklerde ve/veya orta kulak dokularındaki hasarın onarılması için gerekir. Bu ameliyat yapılmadan önce KBB hekimi detaylı muayene yaptıktan...

Koklear İmplant
Yazı

Koklear İmplant

Koklear İmplant işitme cihazından fayda alamayan, her iki kulağında da ileri veya çok ileri derecede işitme kaybı olan kişilere uygun olan bir yöntemdir. Sonradan ya da doğuştan var olan ileri veya çok ileri derecede işitme kaybı olan bireyler bu yöntemden yararlanmaktadır. Cerrahi ameliyat ile tam işitme kaybı olan bireylerde bile algılama sağlanmaktadır. Koklear İmplant Nedir?...

Kulak İçi İğne Tedavisi (İntratimpanik Enjeksiyon)
Yazı

Kulak İçi İğne Tedavisi (İntratimpanik Enjeksiyon)

Kulak içi iğne tedavisi uygulaması, kulakta yaşanan işitme kaybı, baş dönmesi (vertigo) ve çınlama gibi sorunların tedavi edilmesi amacı ile kullanılan cerrahi bir uygulamadır. Bu tedavi yöntemi ile kulakta oluşan rahatsızlıkların giderilmesine çalışılmaktadır. Kulak İçi İğne Tedavisi Nedir? Tıp’ ta intratimpanik enjeksiyon olarak bilinen bu yöntem özellikle ani işitme kaybı yaşanması durumunda, yeni başlamış kulak...

İşitme Kaybı Sınıflandırması
Yazı

İşitme Kaybı Sınıflandırması

İşitme kaybı sınıflandırması birçok başlık altında değerlendirilebilebilmektedir. Bunlardan bazıları aşağıdaki gibi temel çerçevede sıralanabilmektedir; Başlama Yaşına Göre Prelingual İşitme Kaybı: Bebekte doğuştan veya konuşmaya başlamadan önce meydana gelen işitme kaybıdır. Perilingual İşitme Kaybı: Konuşmaya başladıktan sonra ancak konuşma öğrenimi bitmeden önce (3-3,5 yaştan önce) oluşan işitme kaybıdır. Postlingual İşitme Kaybı: Konuşma gelişimi tamamlandıktan sonra oluşan...

İşitme Cihazı Pili
Yazı

İşitme Cihazı Pili

İşitme cihazı pili işitme cihazlarının çalışması için gerekli olan bir enerji kaynağıdır. İşitme cihazı, mikrofon, ses işlemcisi ve hoparlör gibi bileşenler içerir ve bu bileşenlerin hepsi pil tarafından sağlanan elektrik enerjisiyle çalışır. İşitme cihazı pilleri genellikle çinko hava pilleri, gümüş oksit pilleri veya lityum iyon pilleri gibi farklı tiplerde olabilir. Hangi tür pillerin kullanılacağı, işitme cihazının markasına, modeline ve pil boyutuna bağlı olarak değişebilir. İşitme cihazı pilleri, birkaç gün ile birkaç hafta arasında değişen ömürleri vardır ve değiştirilmesi gerektiğinde cihazın pil bölmesindeki eski pili çıkarmak ve yerine yeni bir pil takmak gerekir. İşitme cihazı kullanıcısı, pil ömrü boyunca pil seviyesini sesli veya görsel uyaranlarla düzenli olarak kontrol etmelidir.

Otoskleroz (Kulak Kireçlenmesi)
Yazı

Otoskleroz (Kulak Kireçlenmesi)

Otoskleroz (Kulak Kireçlenmesi) halk arasında kulak kireçlenmesi olarak da bilinen, orta ve/veya iç kulakta yer alan kemiklerde anormal kireçlenme veya kemik büyümesi nedeniyle işitme kaybına yol açan bir durumdur. Normalde, üç küçük kemik olan çekiç, örs ve üzengi, titreşimleri kulak zarından iç kulağa iletmek için hareket eder. Ancak otoskleroz durumunda, bu kemiklerde anormal kireçlenme veya kemik büyümesi meydana gelir ve kemiklerin hareketi kısıtlanır. Bu, titreşimlerin iletimini engeller ve işitme kaybına yol açar. Yapılan araştırmalarda otoskleroz görülme sıklığı erkeklere oranla kadınlarda daha fazla olduğu ortaya çıkmıştır.Genellikle yavaş yavaş ilerleyen, ilerleyici bir işitme kaybı ile karakterizedir.

İşitme Cihazı Markaları Nelerdir ?
Yazı

İşitme Cihazı Markaları Nelerdir ?

İşitme cihazı markaları nelerdir sorusu işitme cihazı araştırması yaparken akla ilk gelen sorular arasındadır. Popüler işitme cihazı markaları arasında Phonak marka gelmektedir.Dünya genelinde birçok işitme cihazı markası bulunmaktadır ve bu markaların çoğu farklı ülkelerde üretilmektedir. İşitme cihazı markaları nelerdir ve menşeileri nerelerdir bir bakalım; Phonak: İsviçre merkezli bir işitme cihazı markasıdır.En iyi işitme cihazı markası konusunda bir tek cevap yoktur. İşitme cihazları, kişinin işitme kaybının derecesine, yaşına, yaşam tarzına ve ihtiyaçlarına göre farklılık gösterir. Bazı işitme cihazı markaları, belirli işitme kaybı tiplerine veya yaş gruplarına odaklanırken, diğerleri daha geniş bir yelpazede hizmet verir.

İşitsel Uyarılmış Potansiyeller
Yazı

İşitsel Uyarılmış Potansiyeller

İşitsel uyarılmış potansiyellerin sınıflandırılması için birkaç alt başlığa ihtiyaç duyulmaktadır. Bunlar; davranım meydana getirmedeki özelliğine göre, evoked-emmited, yakın/uzak saha potansiyelleri. Yakın Saha: Koklea ve koklear sinir liflerinden kaynaklanan potansiyellerdir. Elektrot yerleşimi kaynağa yakın yapılır. İğne elektrot kullanımı ve EcochG ölçümü buna örnek verilebilir. Kaynağa yakın bir yerleşim yapıldığı için küçük değişiklikler büyük etkilere neden olmaktadır. Uzak Saha: İşitsel kortikal bölgeden, işitme sinirinden ve beyinsapından kaydedilen elektriksel aktiviteler sonucu ortaya çıkan işitsel uyarılmış potansiyellerdir. Elektrotlar, potansiyel kaynaklarından uzağa yerleştirilmektedir. Elektrotların kafa üzerine yerleştirildiği ölçümler (scalp kayıt) örnek verilebilir (ABR).

Otoakustik Emisyonlar
Yazı

Otoakustik Emisyonlar

Otoakustik emisyonlar (OAE), dış kulak kanalına yerleştirilen mikrofon aracılığıyla kaydedilen ve iç kulaktaki dış tüy hücrelerinden kaynaklanan ses dalgaları olarak tanımlamak mümkündür. Odyolojide objektif testler arasında önemli bir yere sahiptir. Dış kulak kanalına uyaranlar sunularak kaydedilir. Dış kulak kanalına yerleştirilen prob sayesinde iletilen uyaran sonucunda iç kulaktan alınan otoakustik emisyon yanıtları bir mikrofon tarafından alınır ve bilgisayara aktarılarak kaydedilir. Otoakustik emisyonların kaydedilebilmesinin ilk adımı dış kulak kanalının açık olmasıdır. Bunun yanı sıra orta kulakta da ciddi bir patolojinin olmaması ve dış tüy hücrelerinin işlevini kaybetmemesi gerekir.

ASSR (Auditory Steady State Response)
Yazı

ASSR (Auditory Steady State Response)

ASSR (Auditory Steady State Response), zaman içinde periyodik olarak dalgalanan (modülasyon yapan) bir ses tarafından ortaya çıkarılan işitsel uyarılmış potansiyellerdir. Uyaranın amplitudu veya frekansı belirli sıklıkta değiştirilerek ölçüm yapılır. Herhangi bir patoloji varlığında amplitudte bozulma gözlenmez. ASSR, EEG dalgaları ve işitsel uyarılar arasındaki bağlantıya dayanarak kafa derisi üzerinden elektrotlarla (uzak saha) ölçüm yapan bir sistemdir. Amacı; herhangi bir frekanstaki işitme eşiklerini ve işitme kaybı konfigürasyonunu objektif bir şekilde tahmin etmektir. ASSR’de elde dilen eşikler daha sonra saf ses odyogramı tahmin etmek amacıyla kullanılabilmektedir.

  • 1
  • 2
  • 5
Mesaj Gönder
Merhaba, İşitme Klinik olarak size yardımcı olmak için buradayız. Mesaj gönder butonuna tıklayarak hemen bize ulaşın.